Nebo nebude? Záleží na tom, jak zatopíte!
Ačkoliv technologie vytápění se stále vyvíjejí, v České republice pořád patří mezi nejvyužívanější systém ústřední vytápění domu s kotlem. Ale jakým kotlem? Možností je spousta…
Dřevo patří mezi přírodní obnovitelný materiál, a tak není divu, že české kotle na dřevo patří mezi velice oblíbené. Platí to hlavně v případě, kdy máte možnost dřevo nakupovat za výhodnou cenu, ale také máte dost prostoru na jeho skladování. Nejčastěji se proto tyto kotle využívají na vesnici, kde platí obojí.
Kromě tradičního dřeva a uhlí, které je z ekologických důvodů na ústupu, jsou zajímavou alternativou české kotle na tuhá paliva spalující biomasu, což je v podstatě jiná podoba dřeva a rostlin. Umožňují úsporné a ekologické vytápění biomasou, která je nejčastěji ve formě pelet, briket nebo štěpků. Účinnost jejich vytápění je velmi vysoká, a navíc na ně ještě můžete získat dotace.
Šalamounským řešením vytápění domu jsou kombinované kotle, které umožňují spalování dřeva, ale zároveň jsou vybaveny integrovanou elektrickou přímotopnou jednotkou. Ta sestává s odporových těles, instalovaných přímo do vodního prostoru kotle. Na ovládacím panelu mají obě možnosti vlastní tlačítka a lze použít jak obě samostatně, tak i zároveň.
Pokud tedy jdete pryč, například jste v zaměstnání, necháte kotel topit na elektřinu a dřevem zatopíte až po příchodu domů. Nebo můžete mít tento kotel na chalupě, kam jezdíte jen občas, ale nechcete, aby zamrzla. Kotel tak pouze temperuje elektřinou na požadovanou teplotu ovládanou termostatem, řekněme přes týden, vy dorazíte v pátek odpoledne, pořádně jej roztopíte dřevem a elektrický okruh vypnete.
Nebo topíte dřevem, ale manželce je stále zima – pak stačí zapnout zároveň i elektrické vytápění a teplo rodinného krbu je zachráněno, doslova i přeneseně.