Jak se zbavit slimáků na zahradě?

S jarem a prvními dešti přichází pohroma, která trápí naprostou většinu zahrádkářů bez ohledu na to, co zrovna pěstují. Řeč je o slimácích, konkrétně zejména o plzácích španělských, jak se nejobtížnější druh oficiálně jmenuje.

V posledních letech se slimáci značně rozmnožili a rozšířili se i v místech, kdy se dříve vůbec nevyskytovali. Důvodem jsou mírné zimy posledních let, které pro plzáky nepředstavovaly výrazný problém. A tak si pochutnávají i na vašem salátu, listech ředkviček i zelí a nezastaví se ani před záhony okrasných květin.

Jak zvítězit nad slimáky

Na vaší zahrádce se slimáci přestanou roztahovat, pokud vyzkoušíte některý z následujících způsobů likvidace:

  1. Voda. Vydejte se na ně ráno, když padne rosa a vysbírejte do kýble s vodou. Necháte je v ní dokud se nerozloží a pak tímto nevábným roztokem polijte kompost. Slimáci kupodivu nejsou kanibalové a vašemu kompostu se začnou vyhýbat. Sbírání bude snadné i po každém dešti.
  2. Sůl. Ochránci zvířat se proti této metodě bouří, ale je vyzkoušená a jedna z nejúčinnějších. Slimáky prostě posolte a počkejte, až se vysuší. Vysušení a rozpadlí už vám škodit nebudou.
  3. Pivo. Možná je to překvapivé, ale slimáky vůně piva láká. Využijte toho a připravte jim past: nádobu s pivem nastražte tak, aby do ní mohli plzáci vlézt a následně se v té pivní lázni utopit.

Slimáci mají přirozené nepřátele

Výskyt plzáků na vašem pozemku se radikálně sníží, jestliže jim nastražíte jejich predátory. Patří mezi ně ropuchy, rejsci, užovky či slepýši. Také ježci a ještěrky by mohli s bojem proti slimákům pomoci, jejich největší nepřitel je ovšem kachna zvaná "indický běžec“. Tato kachna jich dokáže denně spořádat desítky a neustále si je vyhledává.

Pomůže také postřik hlístice (Phasmarhabditis hermaphrodita), a to právě teď na jaře. Je účinný na mladé jedince, takže pokud ho několikrát zopakujete, můžete celou letošní populaci zlikvidovat.

Jako vždy je nejlepší prevence

Ano, je lepší slimáky do zahrady nepustit, než se jich obtížně zbavovat. Nejlépe se osvědčily různé zábrany, které nedovolí slimákům dostat se k záhonům s rostlinami. Za všechny jmenujme aspoň měděný plech nebo drát natažený kolem záhonů, protože měď slimáci nesnesou. Nebo si na cestičky mezi záhony vysypte materiál, po němž slimáci nemůžou lézt: písek, štěrk, piliny, vápno, popel nebo jehličí. Zkuste je paralyzovat lógrem z kávy nebo černou limonádou s obsahem kofeinu.

Jejich invazi se ubráníte i tím, že si kompost založíte co nejdál od záhonů, tak aby z něj nelezli na sazenice nebo dokonce na úrodu.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené