Pěstování rybízu krok za krokem

Rybíz není pro většinu lidí ničím novým či neznámým. Jen málokdo ovšem ví, jak se má rybíz správně pěstovat.

Přitom jeho pěstování není žádná věda – stačí se držet několika pravidel. Odměnou bude sladký plod, který nalezne široké využití nejenom v kuchyni.

Důležitá rozhodnutí na začátek

Prvním rozhodnutím, které musíme zvážit, je kterou barvu rybízu chceme pěstovat. Nejběžnější je rybíz červený, jenž se sklízí od června do září a díky své výrazné nakyslé chuti se používá k tvorbě marmelád i k vaření a pečení. Černý rybíz se poté sklízí pouze od července do srpna, bílý je na tom podobně s jedním specifikem – nemají ho rádi ptáci, proto ho nenazobávají. Černý snese zásaditou půdu, červený a bílý preferuje půdu kyselou. Ale v žádném případě rybíz nevysazujte do oblastí, v nichž je zima – pomrzl by vám.

Druhou volbou před zahájením pěstování je forma – keř, nebo stromek? Stromek se snáze obírá a zbavuje plevele, ovšem rychleji stárne. Většinou se tedy rybíz sází ve formě keře, jenž drží svůj tvar dvacet i čtyřicet let. A proto budeme předpokládat, že vysazujeme keř.

Můžeme začít s vysazováním

Vybrali jsme si barvu rybízu, který na našem keři poroste, takže se můžeme vrhnout na jeho výsadbu. Pro lepší uchycení lze sazenice na den namočit do vody. Normálně velký černý a červený rybíz sázíme s mezerou jednoho metru, bílý a skromnější červený si vystačí s 60 až 80 centimetry. Nejobjemnějším keřům pak můžeme dopřát i metr a půl či dva metry rozestupu. Ideálním obdobím pro sázení rybízu je jaro a podzim.

Dle barvy rybízu se rovněž liší hloubka, do níž ho sázíme. Černý není v tomto ohledu příliš náročný, kdežto červené a bílé odrůdy sázíme asi o deset centimetrů níž než ve školce. Obecně platí, že nejlepší je se vždy zeptat prodejce, od něhož jsme rybíz koupili. Výhony rybízu nad zemí zkrátíme asi o 15 až 20 centimetrů. Pro lepší úrodu černého rybízu je dobré vysadit alespoň dvě různé vzájemně se opylující odrůdy.

Množení není žádná věda

Množení rybízu je snadné, možnosti jsou v zásadě dvě. U některých odrůd lze využít hřížení – do dvou let od vysazení se rybíz v zemi usadí, stačí kořeny odříznout a opětovně vysadit. Jinak rybíz rozmnožíme řízkováním. Letní, ale i jarní či zimní jednoleté výhony, ideálně se čtyřmi až pěti pupeny, vysadíme do řad, které od sebe budou vzdáleny asi deset centimetrů, sazenice až 30 centimetrů.

Dospělý keř by měl mít mezi osmi a dvanácti větvemi, jeho růst je třeba kontrolovat a udržovat odřezáváním starých větví. Černý rybíz je nejplodnější asi po třech letech, bílý a červený asi po pěti letech od výsadby.

Je libo víno či marmeládu?

S rybízem, který v létě sklidíme, lze v kuchyni tvořit různé pochoutky. Milovníci alkoholu rozhodně ocení rybízové víno. K jeho výrobě nám stačí odrolené kuličky, sirup z vody a cukru a trpělivost. Rybíz je totiž třeba nechat tři až pět týdnů kvasit.

Výborné jsou rovněž rybízové džemy a marmelády. Už naše babičky rybíz přidávaly do buchet a jiných sladkých jídel. V tekuté formě lze rybíz použít k tvorbě zdravého domácího sirupu.

A proč je rybíz tak zdravý? Obsahuje totiž celou plejádu zdravých látek, vitaminem C počínaje, antioxidanty a nenasycenými mastnými kyselinami konče. K tomu se v rybízu nachází vápník, rutin, hořčík nebo mangan. Při jeho správné konzumaci se tak budete cítit zdravější a svěžejší.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené