Víte, co je to city farming?

Myslíte si, že ve městě není možné pěstovat zeleninu? Jestliže máte vhodnou střechu, pak začněte shánět hlínu a semínka. Za pár měsíců budete sklízet BIO.

Aby BIO bylo BIO

Před časem jsme hledali na internetu výraz „BIO“, kterým se označovala část potravin a výpěstků, jež se začaly objevovat na pultech našich obchodů. Dnes už každé malé dítě ví, co tento výraz znamená.

A my si do vyhledavače píšeme další, kterým je city farming.

Na první pohled nemá s předešlým výrazem mnoho společného. Na ten druhý už je jasné, že je to pokračování trendu BIO. Po nějakém čase se totiž přišlo na to, že to s některými BIO potravinami až tak slavné nebude.

Stačí si představit cestu jednoho BIO rajčete. Na farmě se o něj příkladně starají, a tudíž ji opouští jako zásobník vitamínů a minerálů. O nějakých škodlivých látkách se mu ani nezdálo. Naloží ho do kamionu a vezou několik set kilometrů. Kamion několikrát za cestu zastaví policejní kontrola. A nebohé rajče do sebe vstřebává do té doby nepoznané látky.

City farming je logické pokračování touhy po potravinách, které by byly konečně skutečně BIO. Dává totiž důraz na regionální výrobky a výpěstky.

Jak to bude vypadat v reálu? Snad jako koneční spotřebitelé budeme mít šanci na levnější BIO potraviny. Odpadnou totiž náklady na jejich drahou dopravu.

Farma na střeše

Druhou stránkou tohoto projektu je pěstování zeleniny a ovoce na střechách vysokých budov. Tím pádem bude možné i ve velkých městech mít svou vlastní zahrádku. Na některé mrakodrapy v USA si lidé dokonce instalovali včelí úly. V kombinaci s technikami řízené závlahy, nebo prostředky pro udržení vody v půdě, tak jde docílit - samozřejmě s nadsázkou - "automatu" na plodiny v městském prostředí.

Kdo ví, možná se dočkáme i toho, že na nás bude hledět zvysoka i skot ze střech výškových budov...

Zatím to nevypadá, že by city farming byl jen módním výkřikem, který bude mít jepičí život. Bio potravinám také mnozí nepředpovídali dlouhý život a dnes najdete prodejnu těchto potravin téměř v každém městě. Životní prostředí je natolik narušeno, že bude trvat dlouhé roky, než se začne něco měnit a my budeme zdravěji dýchat. Dá se tedy očekávat, že city farming bude nadále na vzestupu a rozvine se kolem něj komunita lidí i celá řada podnikatelských příležitostí.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené