Proč dávat každý rok tolik peněz za jahody, když si je můžeme vypěstovat sami?
Jahodám se totiž daří všude. Stačí jen dodržet několik zásad.
Odměnou budou sladké jahody
Ať už se rozhodnete pěstovat cokoliv, základem je vždy půda, která je pro daný druh optimální. Jestliže Vaše rozhodnutí padne na zahradní jahody, pak počítejte s půdou, která patří mezi hlinitopísčité. Musí ale být obohacena o dostatek humusu a živin.
Chcete-li vytvořit sazeničkám dokonalé prostředí, pak můžete ještě změřit hodnoty pH. Půda má být v tomto směru neutrální až mírně kyselá.
Ačkoliv jsou jahody u prodejců většinou velice drahé, jejich pěstování je celkem nenáročné. Cena je zřejmě dána jejich velkou oblíbeností.
Jahodám se daří v nížinách i ve vyšších oblastech. Jen je třeba počítat s tím, že v chladnějších oblastech budou kvést později, a tím pádem bude i úroda pozdější.Na její množství by to ale nemělo mít vliv.
Jestliže chcete mít bohatou úrodu, pak je vhodné zasadit sazenice už v průběhu dubna a května. Nestihnete-li to, počkejte raději na září. Příliš teplé měsíce by sazeničkám neprospěly.
Co není zelené, musí po zimě pryč
Po zimě je nutné odstranit špatné listy. Důležité – nenechávat listy u záhonů. Mohly by na nich být škůdci.
Půda mezi jednotlivými rostlinami musí být pravidelně nakypřena. Pozor na kořeny, aby se nepoškodily.
Kypření využijte i k tomu, abyste jahodníkům dopřáli kombinované hnojivo. Zakoupíte ho v každém zahradnictví. Hnojivo nikterak neupravujte, stačí rozhodit v suchém stavu. Po rozhození hnojiva uvítají Vaše jahodníky přikrývku v podobě vrstvy kompostu. Doporučuje se alespoň pět centimetrů.
Tato vrchní vrstva má několik funkcí - nejen, že pomůže dodávat sazenicím živiny, ale také zajistí dostatek vláhy. Zem nebude tolik vysychat. Toto opatření je vhodné především pro zahrádkáře, kteří nemají možnost být se svými svěřenci v kontaktu každý den.
A můžeme se těšit na jahody se šlehačkou. Nebo raději nadýchané tvarohové knedlíky?