Chystáte se koupit nemovitost na hypotéku? Poraďte se s odborníkem

Kateřina Pátek se pohybuje na realitním trhu více než 18 let. Za tuto dobu se podílela na více než 1000 realitních transakcích s portfoliem více než 3000 klientů. Před 5 lety rozšířila služby i o hypoteční úvěry, aby svým klientům mohla nabídnout komplexní servis.

V rámci svého týmu, který postupně vybudovala, pak může zajistit koupi, financování, ale i kompletní pojištění svým klientům. Sama o sobě říká, že je tak trochu jiná makléřka. Maminka 5 holčiček, členka několika dobročinných organizací, zastupitelka ve svém městě.

Katko, 18 let, to je dlouhá doba. Co vás stále v tomto oboru drží?

Možnost pomáhat lidem. Sama pocházím původně z ekonomicky velmi slabé rodiny, kdy jsme byli 4 sourozenci a spolu s rodiči jsme bydleli větší část dětství v bytě 2+1. Když jsem startovala svůj osobní život, bylo to s nulou. Věděla jsem, že pro svoji rodinu budu chtít kvalitnější podmínky, než jsem měla sama. Věřím, že jsem toho dosáhla.

Díky své práci se setkávám se stovkami lidí a stávám se na chvíli součástí toho jejich snu a to mě baví. Lidské příběhy, hledání řešení, to nadšení, když to dotáhneme, vše se podařilo,… Můžu říct, že i když je to občas dost náročné, tak mě můj obor plně uspokojuje.

V realitách, ale i ve financích pracujete dlouho. Pociťujete změnu po schválení přísnějších pravidel od ČNB?

Ano, velmi. Před regularizací bylo možno prakticky schválit kohokoliv na cokoliv. Byl to extrém, nyní ale ČNB přešlo do druhého extrému, kdy na bydlení dosáhne stále méně a méně mladých lidí. Svítá se na lepší časy v podobě výjimek, které ale k dnešnímu dni nebyly schváleny, a tak nám nezbývá než pracovat s tím, co máme.

Co byste doporučila mladým párům či rodinám, kteří se rozhodují o koupi své první nemovitosti a s tím i spojené hypotéky?

Určitě dříve, než začnou běhat po prohlídkách, zajít za hypotečním specialistou. Zjistit své možnosti, připravit se schvalovací proces, uklidit si,…

Uklidit si?

Ano, tak tomu říkám já. Ze všech stran na nás skáčou různé nabídky zaručeně výhodných půjček, karet, kontokorentů,… Aniž bychom si to uvědomovali, najednou máme plné bankovní registry produktů, které třeba ani nepoužíváme. Tyto produkty nám následně snižují bonitu při finálním skoringu od banky.

V rámci úklidu zjistíme možnosti vlastních zdrojů, jak je případně navýšit, podíváme se na pojistky, jestli vše je správně nastaveno, případně je upravíme, a celkově optimalizujeme náklady, aby přechod na pravidelnou splátku hypotečního úvěru byl snesitelný a hlavně zvládnutelný.

Jak dlouho takový úklid trvá? Kolik stojí?

To je velmi individuální. Jsou klienti, které máme za týden připraveny a jsou klienti, se kterými spolupracuji i rok před tím, než o hypotéku zažádáme. Kvalitní finanční poradce má uzavřené smlouvy jak s bankami, tak pojišťovnami. Tedy koncoví klienti nejen že nám nehradí vůbec nic, ale naše služby ani neprodražují produkty nebo služby, které jim zařídíme.

Máme uklizeno, co dál?

Opět je to velmi individuální. Klienti ode mě vědí, v jaké cenové relaci mohou hledat nemovitosti, případně je možné si doobjednat službu vyhledání nemovitosti, kde můj tým vyhledává nemovitost dle parametrů a požadavků daného klienta.

Klienti si mohou vybrat libovolnou banku?

To samozřejmě mohou, ne vždy je to ale vhodné. Každá banka, stejně jako každý klient, je něčím specifická. To, že má klient v bance posledních 10 let účet neznamená, že to bude nejvýhodnější banka pro jeho hypotéku. Nejčastější varianta je, že klientům zpracuji TOP 3 banky dle jeho požadavků a v případě zájmu je porovnám s jeho domácí bankou, pokud nebyla vybrána do TOP 3. Troufám si říct, že zde platí Paretovo pravidlo. V 80% případů jdeme s klientem do cizí banky, protože domácí banka o něj neuměla zabojovat. Neuměla, nebo nechtěla. Např. pokud je klient podnikatel s příjmy daněnými přes paušál a metodika dané banky přepočítává příjmy jinak než konkurenční banka, je prakticky od začátku rozhodnuto, jakou cestou se vydáme. Ale poslední slovo má vždy klient. Může se i tak rozhodnout pro svoji banku.

Na co žadatelé o hypotéku nesmí zapomenout?

Na skutečnost, o jak velký obchod a závazek se jedná. Já klientům velmi často říkám, že nekupují rohlíky, vždyť je to závazek JEN NA 30 LET,… Tedy nepodceňovat. Každá desetinka se počítá a v době fixace to jsou rozdíly v řádech deseti tisíců korun rozdílu. Nejnižší sazba neznamená nejvýhodnější hypotéku. Nutno je vždy porovnávat nabídky bez povinných doplňkových produktů. Je dobré myslet i na zadní vrátka, jako je např. možnost odložení splátek.

Rozhodně nemohu víc než doporučit, než skočíte do kola prohlídek a kupování nemovitosti, sejděte se s kvalitním finančním poradcem. Nic to nestojí a můžete jen ušetřit.

Více informací naleznete na https://www.katerinapatek.cz/hypotecni-uvery/

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené