Znáte Tiny House?

Pokud umíte anglicky, tak si to snadno přeložíte – znamená to něco jako malinký dům. Ano, řeč je o malých mobilních domcích, jež se stávají fenoménem poslední doby.

Když říkáme mobilní, nemyslíme maringotku, karavan apod. Tiny house je normálně připojen na vodu, odpady i elektřinu, nicméně je možné ho v případě potřeby odpojit, naložit a převézt jinam.

Ač malé, jsou tyto domky důmyslně navrženy tak, aby byl celý prostor dokonale využit a aby zajišťovaly  veškerý potřebný komfort. Časté je použití moderních materiálů a aplikace atraktivního designu. Dokonce existují i veskrze luxusní varianty pro nejnáročnější uživatele. Domky mohou mít zateplení a vytápění pro celoroční pobyt, nebo se dají využívat jen sezónně.

Ale pokud chcete ušetřit, můžete si tiny house postavit i sami svépomocí. Už i v ČR vznikla komunita majitelů tiny house, u nichž můžete nasbírat zkušenosti, poptat se jak na to, zkrátka dozvědět se vše potřebné, pokud vám tento druh bydlení také učaroval. 

Tyto domky jsou vhodné nejen pro nezávislé dobrodruhy, digitální nomády a cestovatele, hodí se pro každého, kdo se nechce nebo nemůže trvale vázat na jedno místo, kdo hodlá v určité lokalitě strávit jen omezený čas a pak se přesunout, nebo prostě nemá zájem se v daný moment rozhodovat o místě pobytu se všemi důsledky.

Z bydlení v tiny housech se mezitím stal životní styl a počet jeho vyznavačů stále roste.

Velkou, a pro mnoho lidí možná rozhodující výhodou, je jednodušší papírování. Asi víte, že postavit dům není žádný med, a jen vyřizování všech povolení a dobrozdání může trvat měsíce, či dokonce roky. Oproti tomu pro umístění tiny housu není nutné žádat o klasické stavební povolení, vyřizuje se jen napojení přípojek.

V souvislosti s rozšiřováním fenoménu tiny house začíná být častější i časově omezené pronajímání volných pozemků jejich majitelům. V zahraničí už jde o běžnou věc, avšak i u nás se postupně dostává do popředí.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené