Při pohledu na statistiky spotřeby vody v domácnostech se často setkáme s neuvěřitelnými čísly.
Každý den se totiž v kanalizaci ztrácí přibližně 30–40 % pitné vody, a to jen kvůli splachování toalety. Vaše domácnost není výjimkou. Toto zjištění by vás však mohlo přimět k zamyšlení nad tím, zda se nenabízí lepší, levnější a ekologičtější alternativa. A ano, taková skutečně existuje. Víte, že při splachování můžete využívat dešťovou vodu?
Využití dešťovky bohužel brzdí byrokracie
Voda je nezbytným zdrojem životní energie, a proto bychom měli přijmout veškerá opatření, která vedou byť jen k minimální úspoře. V případě toalety přitom můžeme snadno snížit spotřebu pitné vody o více než třetinu.
Dešťová voda je zadarmo a stačí ji zachytávat do retenční nádrže. V čem je háček? Samotná realizace komplikovaná není, problém však spočívá v nejednoznačné legislativě. A také je třeba počítat s nemalými vstupními náklady. Kromě nádrže je totiž zapotřebí filtrační mechanismus, který dešťovku zbaví větví, listí a dalších nečistot.
Co se týče zmíněné byrokracie, momentálně může projekt dostat zelenou pouze v případě, že jej povolí krajská hygiena. Začátkem loňského roku však proběhly jisté legislativní změny a využití dešťové vody konečně získalo oporu v zákoně. Je tedy jen otázkou času, než vznikne vyhláška s konkrétními požadavky na zajištění nezávadnosti.
Jakou zvolit nádrž a filtr?
Výběr retenční nádrže na dešťovou vodu podléhá několika faktorům. Především záleží na vydatnosti srážek (jak moc v dané lokalitě prší) a plánovaném využití dešťovky (na co budete dešťovou vodu používat).
Co se týče filtrace, pro čištění menšího objemu poměrně čisté vody je dostačující bezztrátový údržbový filtr. V případě většího množství je lepší volbou ztrátový bezúdržbový filtr, u kterého nehrozí ucpání při každém vydatnějším dešti. Další informace najdete na stránkách projekční kanceláře ZAKRA.