Přechodové profily a lišty dokončí instalaci podlahy

Možná jste se s tím už taky někdy setkali – položili jste koberec, PVC nebo jinou podlahu, vypadá to dobře, ale něco tomu pořád chybí, je to takové neukončené… No jasně, lišty!

Ukončovací lišta (profil) je potřeba na okraje podlahy, zatímco přechodová lišta, jak už název napovídá, slouží k zakrytí přechodů mezi jednotlivými místnostmi, mezi různými typy podlah (typicky například dlažba v kuchyni a plovoucí podlaha / koberec v obýváku) atd.

Přechodový profil je zpravidla co nejnižší, aby nezavazel při chůzi, obvykle buď plochý nebo vypouklý (oblý). Způsobů upevnění profilů je několik, lišty mohou být samolepící, narážecí (narazí se do protikusu, který se nejprve přišroubuje) či šroubovací. Samozřejmě jsou k dispozici ve více provedeních a materiálech, nejčastěji jako hliníkové nebo plastové, ale také třeba nerezové. Na povrchu jsou tyto lišty hladké či drážkované, v různých barvách, s kovovým vzhledem nebo v dezénu (např. dřevo).

Co se týče délky, můžete si zase vybrat několik variant. Časté jsou profily o délce okolo metru či dvou, některé se přibližují až třem metrům. Delší se však už moc nevyskytují, protože to není praktické pro přepravu, skladování ani práci s nimi. A není to ani nutné, protože profily se snadno navazují jeden na druhý.

Některé přechodové lišty slouží zároveň i k vedení elektroinstalace, nebo k zakrytí dilatačních spár.

Speciální kategorií je nájezdový profil. Používá se mezi podlahovými krytinami, které jsou umístěny v odlišné výšce, a toto převýšení vyrovnává. Tím nejen brání zakopnutí, ale zároveň chrání hrany podlahy před poškozením. Nájezdové profily by měly být trochu robustnější, proto jsou často kovové. Opět mohou mít různý tvar a způsob upevnění, a konstrukčně jsou určeny pro převýšení od několika málo milimetrů až třeba po více než dva centimetry.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené