I ze starého paneláku může být moderní bydlení

V době nejistých cen energií, prosazování obnovitelných zdrojů a nových předpisů ohledně energetické náročnosti budov se téměř žádný dům neobejde bez zateplení fasády.

Platí to nejenom pro novostavby, u nichž se už celý návrh budovy podřizuje co nejvyšší energetické úspornosti, ale také pro rekonstrukce starších staveb, jako jsou například revitalizace panelových domů. Starých sídlišť je u nás stále dost a postupně procházejí proměnou v modernější bydlení, jak co se týče interiérů, tak exteriérů.

Při revitalizaci panelového domu dojde hned k několika pozitivním efektům. Především je to už zmíněná úspora energie, a tím i výrazné snížení nákladů na provoz domu, a to až o 60 %. Dále je to zvýšení komfortu obyvatel, díky zlepšení tepelné pohody uvnitř (v zimě tepleji, v létě chladněji), odstranění vlhkosti a plísní, zvýšení celkové hodnoty nemovitosti i jednotlivých bytů, lepší ochrana budovy před povětrnostními vlivy a tedy prodloužení její životnosti a samozřejmě i zlepšení celkového vzhledu stavby.

Asi není třeba příliš zdůrazňovat, že revitalizaci takového rozsahu byste měli svěřit zkušené a ověřené firmě… A než se pustíte do zateplení pláště, je nutné mít v pořádku střechu – protože k čemu by byla dobrá izolace stěn, kdyby do domu zatékalo svrchu?

Oprava a zateplení ploché střechy je tak obvykle součástí revitalizace panelového domu a předchází rekonstrukci fasády. Při opravě jde sice primárně o dobrou hydroizolaci, ale když už se provádí, doporučujeme i celkové zateplení střechy, neboť jen zateplení fasády nestačí – i střechou uniká hodně tepla, dům se přes ni rychle ochlazuje a naopak v létě zase rychle zahřívá.

Stejně jako u fasády, i u střechy je pro dobrý výsledek nutné dodržení technologických postupů a použití kvalitních materiálů, proto tuto práci svěřte profesionálům.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené