Odpadní potrubí z PVC

Připravujete opravu, rekonstrukci nebo novostavbu inženýrských sítí?

Pak jistě potřebujete kvalitní a trvanlivé součásti a materiály. Vždyť vodovodní potrubí, kanalizace i další sítě by měly vydržet řadu let, či spíše desetiletí. Jakmile je něco jednou zahrnuto do země a zakryto vozovkou či dlažbou, oprava je sice stále možná, ale už poměrně složitá, takže je lépe, pokud není vůbec nutná…

Například pro vedení a odvod odpadních a dešťových vod je velmi oblíbený systém tzv. KG potrubí z materiálu PVC-U (tvrzené PVC). Obsahuje řadu modulárních prvků, jako jsou přímé roury, kolena či odbočky, ale i čističe, redukce, spojky, zpětné klapky, záslepky atd. To vše v různých délkách, v průměrech od 110 až do 500 mm a v několika pevnostních třídách. Vnitřní stěny trubek jsou hladké, takže se v nich neusazují nečistoty.

Pro ilustraci, základní rovné odpadní roury se v KG systému vyrábějí v délkách 0,5 m, 1 m, 2 m, 3 m a 5 m, v tuhostech SN 4, SN 8 a SN 12. Čím větší je kruhová tuhost, tím tužší je trubka, takže dochází k menší příčné deformaci při vnějším i vnitřním zatížení. Konkrétně číslo (např. SN 4) určuje kruhovou tuhost měřenou v kN/m2.

KG trubky mají na každé straně jiný průměr. Na jedné straně je totiž tzv. náhubek či hrdlo většího průměru, do něhož se vsazuje další trubka, a tímto způsobem se skládají jednotlivé prvky libovolně za sebe. Není k tomu potřeba žádného lepidla, ani svařování, v hrdlech je těsnící kroužek a stačí rovný konec potřít montážním mazivem. Trubky je přitom možné podle potřeby zkrátit pilkou (a poté zbavit otřepů), samozřejmě na rovné části bez hrdla.

S využitím tohoto systému je možné vymyslet a postavit nepřebernou škálu kanalizačních systémů venku, jako je například svod vody z parkovišť apod., ale i uvnitř budov (v podlaze, ve stěnách atd.).

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené