Využívejte moderní technologie a ušetřete

Hospodaření s energiemi není jen problémem měst či velkých korporací, ale má smysl jej řešit i u jednotlivých bytových a rodinných domů.

Použitím vhodných postupů a technologií se totiž dá opravdu hodně ušetřit.

Typickým příkladem je rekuperace. Obecně tento výraz označuje proces zpětného získávání energie, přičemž může jít o energii elektrickou, tepelnou či jinou.

Například v domě může být rekuperován vzduch, kdy je odsáván „starý“ vydýchaný vzduch, přičemž je z něj odebíráno odpadní teplo. To je poté předáváno čerstvému vzduchu přiváděnému zvenku. Rekuperace vzduchu tak díky minimalizaci ztrát tepla pomáhá dosáhnout finančních úspor za energie na vytápění.

V horkém počasí jistě oceníte možnost ochlazení vzduchu v domě či bytě. Postará se o něj klimatizace, která ale může fungovat i v opačném cyklu, takže se s ní dá také přitápět, zejména v tzv. přechodném období. Moderní klimatizace přitom jsou velice účinné a ve spojení s dobře provedeným zateplením domu se nemusíte bát, že by měly příliš velkou spotřebu. Ba naopak, vhodným využíváním klimatizace se dají náklady dokonce i snížit.

Každopádně si můžete doma vyrobit i vlastní elektrickou energii. Fotovoltaika, tedy přeměna slunečního záření na elektrickou energii, si hledá v podobě fotovoltaických panelů cestu na střechy, stěny či zahrady stále více domů. Dobře navržený fotovoltaický systém má přiměřenou návratnost, sníží závislost na vnějších zdrojích a ve výsledku rovněž pomůže snížit energetické náklady. Přebytky se dají ukládat do baterií, i prodávat zpět do sítě.

Všechny uvedené systémy se dají kombinovat mezi sebou navzájem, s ústředním vytápěním i s lokálními kotly a topidly. Aby to však nedopadlo, jako když pejsek s kočičkou dělali dort, je nutné vše prokonzultovat s odborníky a ideálně si nechat navrhnout a realizovat nejvhodnější sestavu pro váš dům či byt.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené