Zařízení studentského pokoje

Jak vybavit studentský pokoj? Nejdříve si musíme položit otázku, jaké zařízení a nábytek student potřebuje. A potřebuje vůbec nějaké? Vždyť studenti mnohdy ve svém pokoji tráví jen minimum času - přijdou pozdě večer, vyspí se a ráno zase pryč…

Ale teď vážně. Ačkoliv je předchozí tvrzení zjednodušené, není ani tak úplně nepravdivé. Asi tedy nemá smysl vybavovat pokoj luxusním nábytkem a drahým špičkovým vybavením. Hlavní by mělo být dobré splnění těch funkcí, které student ke svému stylu života potřebuje. Jako v každé místnosti, kde člověk spí, by základem měla být pohodlná postel. Kvalita spánku ovlivňuje naši činnost během dne a je proto velmi důležitá.

Nezbytné je místo k učení a zpracovávání studentských prací, tedy psací stůl, kterému nesmí chybět vhodné a dostatečné osvětlení. Nejen umělé, berme ohled i na denní světlo dopadající z okna.

V dnešní době je těžko představitelné, že by student neměl počítač. Pokud to není notebook, kam jej dát? Tam, kde nebude zavazet a zároveň zůstane dobře přístupný. Dnešní stoly už často místo pro počítač mají. Důležité je přitom dodržet ergonomické umístění monitoru a klávesnice.

Jistě, ideální by bylo, kdyby počítač nebyl ve stejné místnosti, kde se spí. Ale pokud vycházíme z toho, že je k dispozici jen jedna místnost, není to bohužel možné. U stolu nesmí chybět pohodlná židle nebo křeslo, umožňující zdravé sezení.

Další na řadě jsou úložné prostory na oblečení, knihy, skripta a řadu dalších věcí. Opět je lépe klást důraz na praktičnost a přitom pamatovat na to, že méně je někdy více. Jak se říká: „Více úložného prostoru produkuje větší nepořádek…“ Tím jsme se dotkli celkového uspořádání nábytku v pokoji. Mělo by být takové, aby nebránilo pohybu po místnosti a umožňovalo snadný úklid.

Zřejmě každý student si svůj pokoj vyzdobí dle svého vkusu tak, aby se v něm cítil dobře. Výzdoba odráží individualitu daného jednotlivce a není vhodné v tomto směru cokoliv radit.

Málem bychom zapomněli na důležitou věc – zájmy a koníčky. Nemůžeme čekat, že student bude věnovat veškerý čas jen učení. I volnočasové aktivity formují osobnost člověka. Ať už je to hudba, sport nebo něco jiného, místnost by měla poskytovat těmto činnostem přiměřený prostor. Samozřejmě jen pokud to jde – do malého kamrlíku se nevleze tělocvična ani sbírka starožitností a zkušebna rockové skupiny by zase mohla lehce znervóznět sousedy. Proto při každé činnosti mějme ohled na druhé.

Při zařizování budou do značné míry rozhodovat finanční možnosti. Celá řada výrobců nabízí typizovaný nábytek určený přímo pro studentské pokoje, ti náročnější si jej mohou nechat vyrobit na klíč a pokud budeme chtít ušetřit, můžeme se spokojit se zařízením z druhé ruky, nebo třeba využít dnes módní nábytek z palet a různého recyklovaného vybavení.

Hlavní vždy je, aby pokoj byl pro svého uživatele útulný a příjemný a zároveň umožňoval přípravu do školy.

Teď si možná říkáte, že vše výše uvedené je jasné a samozřejmé. Pokud ano, je to jen dobře. Ale na kolik samozřejmých věcí lidé zapomínají?

Úvodní foto: Bill Walendzinski

Komentáře   

-1 #1 Emil 2016-03-23 18:46
:D
Quote

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené