Podlaha bude opět jako nová

Každá rekonstrukce si žádá své a pokud máme v plánu i vyměnit podlahu, můžeme si ušet trochu práce a financí, jestliže ji pouze zrenovujeme.

Není to sice úkol jednoduchý, ale s profesionální firmou se vše dá hravě zvládnout. Jak tedy na to? A co budeme potřebovat? Na tyto a jiné otázky nám může odpovědět tento článek.

Dokonalost dřevěných podlah

Dřevěné podlahy z parket či anhydritu jsou dnes velmi oblíbené, a to pro svou zaručenou autentičnost a nezaměnitelnou strukturu dřeva. Je vyráběna zejména z celistvého kusu kvalitního dřeva a rozzáří celý interiér našeho domu. Velkou výhodou dřevěných podlah je pak zejména jejich možná renovace, která se určitě vyplatí. Prodlužujeme tak životnost podlahy z parket či anhydritu.

cisteni podlahy Praha 2

Spolehlivost, rychlost a kvalita

Pokud se rozhodneme pro výměnu podlahy z parket či anhydritu, musíme zvážit všechny možnosti. Máme – li doma nebo na chalupě například dřevěnou podlahu, která vykazuje pouze známky stárnutí, není třeba ji hned zatracovat. Taková dřevěná podlaha je nejen unikátní a pevná, ale je to jedna z nejlepších podlah vůbec. Dřevo je jako stavební materiál používán již po dlouhá staletí a stále nám dokazuje, že jde o dokonalý a všude použitelný materiál.

Proto bychom se měli poradit s odborným technikem firmy, který nám sdělí rozsah poškození, a také možnou renovaci. Pokud podlaha nevykazuje stopy hniloby nebo jinou neodstranitelnou závadu, není důvod ji měnit. Pracovníci odborných firem jsou nejen spolehliví, ale mají i mnohaleté zkušenosti, které dokážou skvěle využít i v praxi.

cisteni podlahy Praha 4

Jak tedy postupovat?

Po konzultaci s technikem firmy, která se renovací podlahy z parket či anhydritu zabývá, může pracovní tým přistoupit k samotné práci. Ta začíná ve fázi čištění podlahy z parket či anhydritu, neboť pokud dřevěnou podlahu pořádně nevyčistíme, nedosáhneme stoprocentního výsledku. Podlaha může vykazovat stopy nečistot několik let starých, různé mastné fleky, které jsou jen těžko odstranitelné. Sbroušení dřevěné podlahy z parket či anhydritu se provádí nahrubo, aby se odstranily právě zbytky nečistot. Podlaha se nemůže i vyčistit možnými přípravky, které jsou určené přímo na podlahu, ale není zaručeno, že se odstraní vše.

Firmy disponují nejen potřebným materiálem, ale samozřejmě i moderní technikou, bez které se v tomhle případě neobejdeme. Kvalitní a vysoce výkonné brusky, jež mají dnes již zabudovaný sací mechanismus, takže nemusíme mít obavu, že byt bude plný prachu.

udrzba parket Praha 2

Další postup renovace

Když máme podlahu dokonale vyčištěnou, můžeme začít s opravou velkých mezer mezi prkny, prohlubní i škrábanců od domácích mazlíčků. K tomu je zapotřebí speciální podlahářský tmel, kterým lze dobře zacelit všechny nerovnosti podlahy z parket či anhydritu. Můžeme ho použít celoplošně, ale také jen na vyhrazená místa, která chceme zrenovovat.

Po důkladném zaschnutí tmelu je potřeba všechno opět znovu vybrousit. Zatvrdlý tmel na nežádoucích místech dokáže pěkně potrápit, takže bruska tady bude opravdu potřeba. Pokud máme podlahu vytmelenou celoplošně a máme obavu, jak se dostaneme do rohů nebo k okrajům podlahy z parket či anhydritu, můžeme samozřejmě toto broušení provést malou ruční bruskou, kterou se dá manipulovat snadněji než s velkou bruskou.

Tímto broušením můžeme podlahu zbrousit až zhruba o 2 mm a máme tak jistotu, že podlaha bude rovná, hladká a bez zjevných známek poškození. Pokud máme takto připravenou podlahu k další etapě renovace, musíme ji také dobře vysát. Nečistoty a prach by nám pak mohli způsobit nepříjemnosti v konečné fázi renovace.

udrzba parket Praha 8

Povrchová úprava podlahy z parket či anhydritu

Poslední fází renovace je povrchová úprava, která představuje lakování, olejování či voskování. Je jen na nás, kterou z nich si zvolíme. Lakování je nejběžnějším postupem a musíme počítat i s tím, že to není na pět minut. První vrstva laku se musí nechat dobře zaschnout a následují další vrstvy lakování, aby byla renovace podlahy z parket či anhydritu dokonalá. Plné zatížení podlaha snese zhruba po několika dnech.

Olejování a voskování také není k zahození, ale musíme tady počítat s trochu náročnější údržbou. Tady ale zase můžeme díky kvalitním voskům určeným na podlahu změnit například i vzhled. Tím můžeme také přizpůsobit celý interiér našeho domu.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené