Vybíráte vhodné topení?

S vytápěním je to tak trochu jako s jídlem. Jednou se v televizi dozvíte, že vajíčka či třeba mléko jsou zdravé, jindy že se jich máte vyvarovat. Tu vám budou tvrdit, že nejlepší je přejít na elektrické topení, jindy že nejvýhodnější je plyn.

Faktem je, že vytápění všeho druhu prošlo za poslední roky velkým vývojem a pokrok je znát, takže stará „moudra“ už neplatí. Především došlo ke zvýšení energetické účinnosti, potažmo tedy i ke snížení spotřeby energie. Podívejme se na některé druhy topidel podrobněji.

Infračervená naftová topidla

Pro vytápění hal, staveb a podobných prostor se nabízí využití infračervených naftových topidel. Tato zařízení sálají teplo tam, kam jsou namířena. Stará naftová topení má mnoho lidí spojeno se zápachem nafty. Dnes jsou však naftová infratopení bez zápachu a k tomu vynikají maximální efektivitou a vysokým topným výkonem.

Velkou výhodou je, že infratopidlo ohřeje objekty ve vymezeném prostoru prakticky okamžitě po spuštění, je tedy ideální právě pro nepravidelné vytápění – typicky zmíněné stavby a výrobny, kdy se topidlo zapne po příchodu řemeslníků a může se začít pracovat.

Další výhodou naftových infra ohřívačů je mobilita, takže je možné je podle potřeby přemisťovat.

Elektrické topení

V segmentu, jemuž se souhrnně říká elektrické topení, najdeme celou řadu výrobků a systémů – od malých přenosných elektrických infrazářičů, přes přímotopy, akumulační radiátory, konvektory a jiná menší elektrická topidla, až po elektrické kotle k ústřednímu vytápění.

Přímotopy se hodí spíše k lokálnímu dotápění prostor, ať už obytných, nebo pracovních (dílny, sklady apod.), případně k občasnému vytápění malých rekreačních zařízení.

Elektrická infratopidla s infračerveným nebo halogenovým ohřevem jsou ideální pro použití v rozsáhlých prostorách, jež není efektivní vytápět plošně, podobně jako je tomu u naftových infračervených topidel. Příkladem mohou být pracoviště řemeslníků ve výrobních halách, servisy apod.

Olejové akumulační radiátory pracují tak, že elektřina ohřeje médium, v tomto případě olej, který poté akumulované teplo postupně uvolňuje. Takové radiátory jsou oblíbené například na horských chatách, k dotápění pokojů na půdě, kde není zavedeno ústřední topení atd.

Oproti tomu domácí elektrické konvektory ani neohřívají médium, ani nevydávají pouze sálavé teplo jako infrazářiče, ale předávají teplo přímo okolnímu prostředí. Vytopí tedy rychleji než olejové radiátory, ale ohřejí okolní prostředí, na rozdíl od infrazářičů, které předávají sálavé teplo objektům.

Při výběru topidla je dobré zvážit, k čemu ho hodláme používat. A pokud si nejste jisti, obraťte se na odborníky.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené