Jak vybrat matraci

Spánek je pro člověka velice důležitý, jak z hlediska psychického, tak fyzického. Je zkrátka nutné si po všech stránkách pořádně odpočinout. To ale není jen tak, v dnešní rychlé době plné stresu se musíme snažit zajistit co nejvyšší kvalitu spánku.

Jedním z faktorů, které ji ovlivňují, je i to, na čem ležíme. Jinými slovy, nesmíme podcenit správný výběr matrace. Dobrá, řeknete si, takže jak vybrat matraci?

Základním předpokladem je samozřejmě správný rozměr, pasující do vaší postele. Pak si musíme říci, kolik peněz hodláme na kvalitu našeho spánku vynaložit a podle toho stanovit cenové rozpětí, v jakém budeme matraci hledat.

Matrace musí být samo sebou pohodlná, což především znamená přiměřeně tvrdá. Měkoučká matrace, kam krásně zapadnete, se může jevit na první pohled jako perfektní, ve skutečnosti ale neprospěje vaší páteři a kvůli pokroucení se zřejmě ani moc dobře nevyspíte. V dlouhodobějším horizontu navíc jistě přijdou bolesti zad.

Ani matrace tvrdá jako prkno není to pravé, obecně je ale lepší spíše trochu tvrdší než měkčí. V současnosti mají lepší matrace několik zón různé tuhosti, podle toho, jak která část těla na matraci působí. V této souvislosti ještě zmiňme, že záleží i na hmotnosti spáče – jiné požadavky na tuhost bude mít osoba padesátikilová a jiné stokilová.

Další faktorem je prodyšnost – matrace musí dobře větrat a odvádět pot, respektive vodní páry od těla. Při tom všem ale je třeba, aby poskytovala i tepelnou izolaci, tedy abyste v zimě nenastydli a v létě vám nebylo horko. Proto mají některé matrace zimní a letní stranu.

Zkombinovat všechny tyto požadavky není jednoduché – je to doslova věda a výrobci na to jdou různými způsoby, kombinujíce mnohé materiály a technologie. Kromě samotné matrace je důležitý i rošt postele a to, jak s matrací navzájem „spolupracuje“ při plnění požadavků na zdravý a klidný spánek.

V neposlední řadě hleďte při koupi matrace i na možnosti údržby a čištění (pratelný potah, antibakteriální materiály apod.), na kvalitu zpracování, na poskytovanou záruku a reference prodejce.

Ideální je sepsat si všechny požadavky, které by měla vaše vysněná matrace splňovat, a obrátit se na odborného prodejce. Ten by vám měl pak na základě těchto požadavků doporučit vhodný typ, respektive několik typů do užšího výběru. Tak příjemné spaní! :-)

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené