Kupujeme podlahu

Podlaha v obytném prostoru je mimořádně důležitá, přesto její výběr řada lidí podceňuje.

Přitom docela zásadně ovlivňuje kvalitu bydlení.

Důležitý je už její vzhled. Podlaha dokáže prostor prosvětlit či ztmavit, zútulnit, nebo naopak působit chladně a sterilně.

Dále je důležité, jak působí podlaha na nohy, zda je teplá nebo studená, měkká či tvrdá… Pak nastupují schopnosti izolace zvuku a tepla, dále trvanlivost, odolnost proti poškrábání, opotřebení a pádu předmětů, nároky na údržbu atd.
Je toho zkrátka hodně, co je potřeba při výběru podlahy zvážit. Každý prostor vyžaduje něco jiného, podle druhu použití. Jiná podlaha bude v koupelně, jiná v obýváku, garáži, v dílně nebo ordinaci.

Jedním z oblíbených druhů jsou vinylové podlahy, lidově zvané „lino“ (ačkoliv linoleová podlaha je něco jiného). Současné vinylové podlahy mají výborné vlastnosti. Věrně imitují vzhled jiných materiálu, jako je dřevo nebo kámen, jsou odolné, nevadí jim (do určité míry) vlhkost, vynikají jednoduchou údržbou atd.

Hodně rozšířené jsou také laminátové podlahy. Plovoucí podlahy s povrchem z lamina jsou rovněž velice odolné, přičemž dobře vypadají a často jsou na pohled jen obtížně rozeznatelné od dřeva.

Oba zmíněné druhy podlah se mohou použít v kombinaci s podlahovým vytápěním. Laminátová podlaha je tvrdá a vypadá luxusněji (ačkoliv je obvykle trochu levnější), navíc se po ní snadněji „jezdí“ na kolečkové židli, vinyl je zase na dotek teplejší a měkčí, záleží tedy, co preferujete. Zvažte také náročnost pokládky a zda ji budete dělat sami, nebo si pozvete řemeslníka. V prvním případě si nejdříve nastudujte vše, co je potřeba. Ačkoliv pokládka není nijak extrémně náročná, každá podlaha má své „chytáky“.

Je na vás, jakou podlahu zvolíte, ale věříme, že budete spokojeni.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené