Bagr - neocenitelný pomocník

Ať už se jedná o stavbu budov, silnic, výstavbu nebo opravy infrastruktury, nebo třeba úpravu zahrady, tady všude jsou potřeba zemní práce.

V malém rozsahu se sice dají provádět i ručně, ale u větších projektů se využívá techniky a mechanizace, jako jsou typicky bagry. Práce s bagrem je rychlá a efektivní, dají se s ním provádět výkopy potrubí a jiných inženýrských sítí, hloubení sklepů, bazénů, jímek, výkopy základů, ale také tvarovat terén podle potřeby.

Než se začne něco stavět, je často potřeba nejdříve něco starého zbourat. I bourací práce se dělají snadněji s použitím mechanizace, v mnoha případech to ostatně jinak prakticky ani nejde. Při samotné demolici najdou uplatnění jak bagry se lžící, tak i hydraulická bourací kladiva upevněná na bagru. Poté je potřeba suť ještě naložit, takže i v tomto případě se bagr hodí. 

Pro všechny výše uvedené činnosti si lze najmout firmu, která vše provede, případně si můžete jen půjčit bagr, samozřejmě pokud s ním můžete a umíte zacházet (máte strojnický průkaz). Pochopitelně, že si vyberete bagr vhodné velikosti, podle druhu a rozsahu prací. Jestliže si objednáte profesionální firmu, nemusíte druh bagru řešit a necháte si prostě poradit.

Bagry mají různou velikost, od mini bagrů po obrovské stroje používané v dolech. Mohou mít také různé podvozky (kolové či pásové), jsou vybaveny nakládací lžicí nebo otočným ramenem (rypadlem) atd. Pokud zůstaneme u bagrů pro běžné použití, liší se zejména šířkou lžíce, například pro výkopové práce při budování základových zdí rodinných domů se nejčastěji používají lžíce šířky 30 cm. Oproti tomu při svahování nebo srovnávání terénu se využívá velká lžíce široká 120 cm.

Každopádně, větší zemní, výkopové a bourací práce se bez bagru v našich podmínkách jen těžkou obejdou.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené